Kategorie
 
 
 
 
 
Pondělí, 05 prosince 2022
7 nejznámějších maskovacích vzorů světa

S maskovacím oblečením, lidově maskáči, se většina z nás potýká každý den. Ať už jde o práci, koníčky nebo jen součást našeho stylu a osobního projevu. Vzory původně vytvořené jen pro potřeby silových složek se časem rozšířily i mezi fanoušky airsoftu, rybáře, myslivce. Ve své specifické formě slouží také jako inspirace pro street wear. Víte ale, jak a kdy vznikly? Podívejme se na nejčastější maskáče a historii jejich vzniku blíže.

,,Nepřežije ten nejsilnější ani ten nejiteligentnější, ale ten, kdo se nejlépe přizpůsobí okolním podmínkám.” Sir Charles Darwin

Jak vzniklo maskování na uniformách

Historie maskování je stará jako lidstvo samo. Už prehistoričtí lovci při lovu nosili kožešiny zvířat a připevňovali si na sebe kusy vegetace, aby zakryli svoji siluetu a splynuli s okolním terénem. Tyto techniky se nepoužívaly jen při lovu, ale také pro lepší maskování se před nepřítelem či predátory.

Uniformy s maskovacím vzorem jsou relativně mladým pojmem

Za dob Napoleonských válek (1803-1815) používali Francouzi uniformy s modrým či zelenkavým kabátem a bílými kalhotami s košilí. Angličané ještě do konce 19. století preferovali červené kabáty. Vliv na to měl mimo jiné i způsob vedení boje, protože se bojovalo na kratší vzdálenost a převážně jste protivníka viděli. Tehdejší střelné zbraně byly přesné jen na několik desítek metrů a musely se nabít po každém výstřelu. Boje často končily souboji na bodáky a šavlemi.

Francouzské a anglické uniformy z dob Napoleonských válek

Průkopníky maskovacích vzorů byli Francouzi

Průlom nastal začátkem 20. století, kdy Britové během okupace Indie postupně upustili od červené a přešli na odstín khaki, který se lépe hodil místnímu podnebí a terénu. Změny započaté kolem roku 1850 skončily přijetím barvy khaki za oficiální barvu britské uniformy v roce 1902.

Skutečně první maskáče s komplikovanějším vzorem vznikly během první světové války (1914-1918). Většina zemí stále používala jednobarevné výrazné uniformy. Pokusy s maskovacími vzory započala Francie, která vytvořila skupinu umělců experimentujících s různými vzory na uniformách a pláštěnkách. Prioritně byly určeny pro ostřelovače či průzkumníky a šlo o ruční výrobu.


Britští vojáci během první světové války v khaki uniformách
Britská unifrorma v barvě khaki

Průlom nastal během druhé světové války(1939-1945). Uniformy s maskovacím vzorem začalo plošně zavádět a hlavně průmyslově vyrábět nacistické Německo. Nešlo tak o ruční malovýrobu či individuální projekty, ale koncept zavedení ve formě oficiálního standardu, jaký známe dnes.

Němci si byli vědomi, že pro každý terén a roční období je vhodnější jiný vzor. Vzniklo tak několik vzorů jako Sumpftarn, Splintertarn či Erbsentarn (ten se nejvíce podobá v současnosti používanému Flecktarnu německého Bundeswehru). Kromě uniforem se tyto vzory aplikovaly i na těžkou vojenskou techniku.


Pánské maskáčové kalhoty vzor Splintertarn
Maskovací vzor Splintertarn

Nezaostávali ani spojenci

Námořní pěchota Spojených států bojující v Pacifiku používala vzor Frogskin. Sestával z béžového podkladu, na který byly naneseny hnědé a tmavě a světle zelené fleky středně velkých rozměrů. Uniformy byly vyrobeny potiskem a vyznačovaly se zajímavou inovací. Byly totiž oboustranné. Druhá část byla orientována na sušší podnebí a barvy byly v odstínech khaki, béžové a světle hnědé.

Maskovací vzor frogskin
Maskovací vzor Frogskin

Velká Británie přišla se vzorem Denison, který byl primárně určen výsadkářům. Šlo o větší plochy olivově zelené, khaki a tmavě hnědé barvy s prvky připomínajícími tah suchého štětce.

Britský maskáčový vzor denison na unformě
Maskovací vzor Denison

Jeden z prvních vzorů Sovětského svazu byl MKK (makirovochnyi kamuflirovannyi kostium). Měl formu dubového listu na béžovém nebo zeleném podkladu.

Sovětský maskovací vzor MKK
Maskovací vzor MKK

Nejčastější maskovací vzory současnosti

Woodland

Náš seznam vzorů nemůže začít nikdo jiný než jeden z nejikoničtějších a nejrozšířenějších vzorů posledních dekád – klasický Woodland.

Oficiální označení Woodlandu je US M81. Číslo 81 označuje rok jeho vzniku a dosud patří mezi nejkopírovanější a nejvíce upravovaný vzor od vzniku maskovacích vzorů na uniformách.

Woodland vznikl ze vzoru m1948 ERDL a byl designovaný během války ve Vietnamu (1955-1975). Vzor bychom volně označili jako listnáč. Za zmínku stojí, že ze vzoru ERDL vznikl aktuální český maskáč Vz.95. Woodland vznikl zvětšením ERDL o cca 60 %. Zachoval si barevné schéma se základem z pískové, olivové, černé a hnědé barvy. Ve své základní formě si jej adoptovali i OSSR s označením M97, dokud ho nenahradil aktuální digitální Vz.2007.

Woodland má velké množství derivátů. Byl tak široce kopírován, že se jeho deriváty nacházely dokonce i v komunistických zemích, jako je Čína, Kambodža či Kazachstán, nebo ve vojskách Blízkého východu, jako je Írán či Jordánsko. Jeho základní struktura se stala určitým standardem, ze kterého vycházely jiné vzory, například francouzský vzor CCE.

Vzory woodlandu

Digital

Digitální vzory zadefinovaly jeden z nových standardů moderních maskovacích vzorů. Mohly vzniknout díky pokroku v informačních technologiích. Jejich strukturu tvoří malé fragmenty ve formě pixelů, čímž vznikl složitější vzor s lepší schopností rušit siluetu maskovaného objektu a splynout v pestřejším prostředí. Velká část prvních vzorů vznikla pouhým přepixelováním tradičních vzorů a zmenšením jejich základních tvarů.

Prvním moderním digitálním vzorem byl CADPAT (Canadian Pattern) vytvořený v roce 1997. Následoval jej americký vzor MARPAT (Marine Pattern) vytvořený pro US Marines Corps (USMC - americká námořní pěchota). Ze vzoru CADPAT vznikl v roce 2004 také americký vzor UCP (Universal Camouflage Pattern). UCP, jak již nasvědčuje jeho název, měl v době svého vzniku tvořit univerzální platformu do různých prostředí.

Odstíny šedé jsou vhodné do městského prostředí, zimy i pouštního kamenitého prostředí. Komerční kopie se nazývají také AT-digital. Vzor MARPAT je vhodnější do lesního prostředí a zemědělské krajiny. MARPAT se často komerčně nazývá také Digital Woodland.

Digitální vzory plošně zavedla Čína, Srbsko či Ruská federace. Nezaostává ani velký zástup soukromých firem s vlastními komerčními modely, jakými je například britský PenCott.

Čeští vojáci v uniformách digital

DPM

DPM (Disruptive Pattern Material) vznikl ve Velké Británii v roce 1960. Podobně jako M81 Woodland patří mezi nejrozšířenější a nejvíce kopírované vzory na světě. Byl vytvořen pro teplejší podnebná pásma. Tvoří ho černé, hnědé a bledě zelené úzké obrazce na pískovém a khaki pozadí. DPM a jeho deriváty zavedly kromě Velké Británie také Kanada, Bulharsko, Indonésie, Portugalsko či Omán.

V současnosti probíhá v britské armádě přezbrojení, kde vzor DPM nahrazuje nový vzor MTP (Multi-Terrain Pattern). MTP je adaptace amerického vzoru Multicam soukromé firmy Crye, který kombinuje Multicam s prvky vzoru DPM.

Tričko s maskovacím vzorem DPM a košile MTP
Maskovací vzor DPM a MTP

Flecktarn

Není překvapením, že mezi nejběžnější maskovací vzory patří i německý Flecktarn. Německo koneckonců stálo při samém vzniku a plošném zavedení maskovacích vzorů do výzbroje již od samého počátku.

Batoh s maskáčovým vzorem flecktarn

Flecktarn si Bundeswehr adoptoval v 80. letech. Byl výsledkem dlouholetého výzkumu a spolupráce s německými a francouzskými firmami. Slovo Flecktarn je složeno ze slov Fleck (flek) a Tarnung (maskování). Dobře to vystihuje jeho formu, jelikož je tvořen tečkami připomínajícími gravitační kapky. Je velmi podobný s druhoválečným vzorem Erbsenmuster.

Němečtí vojáci v uniformách Flecktarn

Německý vzor tvoří 5 barev. Černá, červenohnědá a tmavě olivová na olivovém a žlutozeleném podkladu. Pouštní vzor Tropentarn/Wustentarn tvoří červeně hnědé a tmavě fialové tečky na žluto pískovém pozadí.

Flecktarn je kopírován a inspiroval i obdobné vzory. Dánsko zavedlo flekatý vzor M84 sestávající ze tří barev - tmavě fialových a olivových teček na khaki podkladu. Čína zavedla kopii Flecktarnu pro pohraničníky a jednotky nasazené na okupaci Tibetu.

Multicam

Multicam patří mezi nejperspektivnější maskovací vzory současnosti. Je patentem americké firmy Crye Precision a vyvinut byl pro potřeby americké armády. Hlavním podnětem vývoje bylo snížení používaných maskovacích vzorů s co největší unifikací pro velký rozsah přírodních prostředí a podnebných pásem.

Vojáci v přírodě v uniformách v maskovacím vzoru multicam

Multicam kromě zavedení v americké armádě dosáhl i obrovského komerčního úspěchu. Vzor CamoGrom polské firmy Helikon-tex přímo vychází z Multicamu a je vytvořen pro polské speciální síly. V dánské armádě nahrazuje flekatý vzor M48 a je základem pro výše zmíněný britský vzor MTP, který nahrazuje dlouholetý vzor DPM.

Multicam, podobně jako jiné zmíněné vzory, má několik provedení - Multicam Black (černá), Multicam Tropic (světle zelená varianta do tropického prostředí) či Multicam Alpine (sněžné bílé provedení).

Má několik imitací a nelicenčních kopií, převážně od asijských výrobců.

A-tacs

A-tacs patří mezi soukromé komerční vzory. Vyvinula jej americká firma Digital Concealment Systems (DCS). Podobně jako u vzoru Multicam se má jednat o univerzální platformu určenou do různorodého prostředí. Musím se přiznat, že A-tacs patří mezi mé nejoblíbenější vzory vedle Multicamu a britského DPM.

Jeho design tvoří jakýsi minimalistický digitální vzor bez zaostřeného obrazce. Vytváří dojem překrývajících se rozpitých ploch s jemným přechodem mezi barvami. Základní vzor je A-tacs AU (Arid Urban), který byl testován americkými speciálními jednotkami v Afghánistánu a tvoří jej odstíny bledě hnědé, pískové a khaki. Pro lesní prostředí je určena verze FG (Forrest Green) v odstínech zelené. Do městské zástavby je určen vzor LE (Law Enforcement), primárně určený pro policejní zásahové jednotky, jakými je například SWAT, v odstínech šedé, černé a tmavě modré.

A-tacs nezahálel a v nabídce je i nová generace maskovacích vzorů s přívlastkem X (Extreme). Vychází ze základních provedení, ale s výraznějším digitálním otiskem, propracovanější barevnou škálou a agresivnějším designem. Základní označení daného vzoru zůstalo, jen je v názvu přidáno označení -X (FG-X apod.). V nabídce je také vzor s imitací lesní kůry s označením TD-X, určený primárně pro myslivce.

Maskovací vzor A-tacs

A-tacs není plošně zařazen v žádné armádě i přesto, že má obrovský potenciál. Využívají jej hlavně speciální jednotky, lovci a je velmi populární i mezi airsoftovými nadšenci. Vzor masivně kopírují asijští výrobci taktické výstroje a jeho nelegální kopii využívá i armáda Ruské federace či Čečenští separatisté.

Realtree

Pod výrazem Realtree můžeme shrnout celou rodinu specifických vzorů. Nejde o vojenskou uniformu i přesto, že maskovací schopnosti této „rodiny“ jsou častokrát lepší než mnohé zavedené armádní vzory a přímo si žádají využití u průzkumných jednotek či odstřelovačů. Jde tak o provedení vytvořená hlavně soukromým sektorem pro myslivce, rybáře či kameramany a fotografy volné přírody.

Maskování v přírodě - fotograf a voják se zbraní

Základní systém tvoří potisk reálného prostředí na látku. Jde tak mj. o mitaci stromové kůry, listů, jehličí, celých rostlin či vodní vegetace s velkým zaměřením na konkrétní detaily.

Vzory jsou vytvářeny pro všechny druhy vegetace, podnebná pásma či roční období. Pod názvem RealTree známe originální vzory od této americké lovecké značky, ale i modely od čínského výrobce Loshan, široce zastoupeného ve střední Evropě.

Do pestré nabídky patří také vzory Backlands od společnosti Globaltech44 či rybářské vzory Fishoflauge.

Maskovací vzory fishoflauge, realtree, backlands
Maskovací vzory Fishoflauge, Real tree a Backlands

,,Nikdo nemá rád bojovníky, pokud nestojí nepřítel před branami.” Africké přísloví

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze