Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 07 března 2023
Kompas - kompletní příručka pro každého

Pokud se chystáte do přírody na túru, procházku, kempování, určitě by vám v povinné výbavě neměl chybět kompas. Přečtěte si jak používat kompas, jeho výhody, nevýhody a základní pojmy, které při práci s kompasem budete jistě potřebovat.

Jak používat kompas a co to je?

Kompas je nástroj, který slouží ke zjišťování směru. Jeho základní funkcí je orientace podle magnetického severu. V jeho nitru se nachází magnet a jeho stříbrný magnetický hrot ukazuje směr magnetického severu. Protože Země má magnetické pole, které přibližně koresponduje s osou zemského vřetena, kompas může být použit k určení směru sever-jih, východ-západ nebo jakéhokoli mezikardiového směru.

Používání kompasu závisí na tom, jaký druh kompasu používáte a jaký je váš cíl. Zde je několik obecných kroků, které vám mohou pomoci začít:

  1. Nastavte kompas na sever. Všechny směry na kompasu jsou určeny vzhledem k magnetickému severu, takže je důležité nastavit kompas na tento směr. Máte-li základní zeměpisný kompas, měli byste nastavit jeho stříbrný magnetický hrot tak, aby ukazoval směr severu.
  2. Určete si svůj cíl. Musíte vědět, kam jedete, abyste mohli použít kompas k určení směru. Může to být bod, kterého chcete dosáhnout v lese, nebo směr, kterým chcete jít, abyste se dostali z bodu A do bodu B.
  3. Určete směr. Držte kompas vodorovně před sebou a přesuňte jej tak, aby stříbrný magnetický hrot ukazoval na sever. Potom otáčejte celý kompas, dokud hrot ukazuje směr, kterým se chcete vydat. Šipka ukazující na magnetický sever vám pomůže určit, kam se chcete vydat.
  4. Vyberte si pevný bod v dálce, který bude ve směru, kterým se chcete vydat. To může být strom, skála nebo jiný výrazný bod, který je vzdálen několik stovek metrů nebo více.
  5. Postupujte ve směru, který ukazuje kompas. Držte kompas před sebou a směřujte k pevnému bodu, který jste si vybrali. Pokud se cítíte zmatený nebo se dostanete na křižovatku silnic, kde se musíte rozhodnout, kudy dál jít, můžete opakovat tento proces, abyste si ověřili směr.

Kompas v ruce


Jak používat kompas s mapou?

Venku v terénu je důležité nejen umět používat kompas, ale umět jej používat spolu s mapou. V podrobném návodu se dozvíte, jak na to. Je však třeba dát pozor na to, že používání mapy a kompasu vyžaduje určitou praxi a zkušenosti v terénu. Ovlivnit vás mohou nevhodné světelné podmínky, nerovnost terénu nebo přírodní překážky, se kterými mapa nepočítá.

Umístěte mapu na rovinu: Položte mapu na rovinu, aby byla rovná a nestlačená, a umístěte ji tak, aby byly vrcholy hor, údolí a jiné terénní prvky na stejné úrovni jako ve skutečnosti.

Nasměrujte mapu na sever: Ujistěte se, že mapu máte správně otočenou. Pokud na mapě není označen sever, můžete jej najít pomocí kompasu, takže kompas položíte na mapu a otočíte mapu, dokud severní šipka kompasu nepřesne směrem k severu na mapě.

Připravte si směr chůze: Pomocí kompasu si zjistěte směr, ve kterém potřebujete jít. Položte kompas na mapu tak, aby okraj kompasu procházel bodem, ze kterého chcete jít, a jeho severní šipka byla směrem k severu na mapě. Potom otáčejte kompas tak, aby jeho směrová čísla směřovala do bodu, kterým chcete jít. Sledujte směr na kompasu a zapamatujte si jej.

Nasměrujte kompas: Otočte kompas tak, aby severní šipka na kompasu ukazovala na sever. Nyní by mělo být směrové číslo, které jste si zapamatovali, umístěno na kompasu přesně tam, kde se nachází šipka na jeho okraji.

Nasměrujte se na směr chůze: Držte kompas rovně a nasměrujte se ve směru, který jste si zapamatovali. Sledujte směr na kompasu a ujistěte se, že zůstáváte na správné trase.

Skauti používají mapu a kompas v přírodě

Základní pojmy, které při používání kompasu musíte znát

Nestačí jen vědět, kde je sever. Měli byste znát i terminologii, která se při používání kompasu používá. Ať už se budete řídit návody na internetu, v lituratuře, nebo si jen budete povídat s ostříleným uživatelem kompasu, měli byste vědět, o čem se přesně bavíte.

  • Magnetický sever : Je to směr, ve kterém ukazuje magnetická jehla kompasu, když je ve volném zavěšení a její osa je vodorovně. Ve skutečnosti se magnetický sever může lišit od geografického severu.
  • Geografický sever : Je to směr, který ukazuje na severní pól Země.
  • Deklinace : Je to odchylka mezi směrem magnetického severu a geografického severu na dané poloze na Zemi.
  • Deviace : Je to odchylka mezi směrem magnetického severu a směrem kompasu, která je způsobena magnetickými vlivy na palubě lodi nebo v letadle.
  • Azimut : Je to úhel mezi směrem severu a směrem, kterým chcete jít.
  • Kompasový kurz : Je to směr, ve kterém je natočena magnetická jehla kompasu a kterým se aktuálně pohybujete.
  • Kompasový rám : Je to otáčející se vnitřní kruh kompasu, který obsahuje stupnice a označení pro různé směry. Tento rám lze otáčet tak, aby ukazoval směr, ve kterém chcete jít.

Z čeho se kompas skládá?

Kompas se skládá z několika základních částí:

  • Magnetická jehla: Je to jemná a dlouhá jehla, která je vysazena magnetem. Je umístěna na ložisku a ve volném zavěšení se natočí na směr magnetického pole Země.
  • Šroub závěsu: Je to šroub, který upevňuje magnetickou jehlu na ložisku a umožňuje jí volně se otáčet.
  • Ložisko: Je to zařízení, které uchovává magnetickou jehlu a umožňuje její otáčení kolem osy.
  • Záznamová škála: Je to škála na okraji kompasu, která obsahuje čísla a značky, které označují různé směry.
  • Ochranné pouzdro: Mnoho kompasů má ochranné pouzdro, které chrání magnetickou jehlu před poškozením a umožňuje jí správně fungovat.
  • Nastavovací prvky: Nastavovací prvky, jako jsou západka nebo vodováha, umožňují uživateli správně umístit kompas před použitím.
  • Pravítko: Některé kompasy mají pravítko, které lze použít k měření vzdálenosti nebo ke kreslení cest nebo třes.
  • Kompasová růžice: Je to kruhová škála s označenými směrnými body (obvykle 360 stupňů), která se nachází uvnitř kompasu a na které se může natočit magnetická jehla.

Ilustrace kompasu zblízka

Jak vybrat správný kompas?

Při výběru kompasu se může stát, že budete zahlceni množstvím informací, které budete mít k dispozici. Který typ kompasu je ten pravý? Ze kterého budete mít největší užitek, jak kompas budete používat a při jaké aktivitě.

Zvažte, k jakému účelu budete kompas používat. Jste turista, myslivec nebo chcete kompas používat k plavbě lodí? Budete-li kompas využívat na lodi, možná pro vás klasický magnetický kompas nebude vhodný kvůli odchylkám a zkreslení způsobeným složením lodi.

Dva různé kompasy

Rozmyslete si také v jakých situacích budete kompas používat. Bude vám stačit malý kompas, který snadno odložíte do kapsy nebo se vám bude lépe číst z většího kompasu? Tady musíte myslet na to, že u kompasů záleží i na velikosti. U větších kompasů je většinou větší magnet, který dokáže ukázat sever spolehlivěji – pozor, to však neplatí, pokud jste u kovových konstrukcí. Ty mohou přesnost kompasu ovlivnit a lepším výběrem by byl naopak menší kompas. Menší kompasy jsou i citlivější – jsou tak vhodnější při nastavování směru, například při pohybování se v lesním terénu.

Při velikosti je však třeba zmínit i další důležitý faktor – tím je jednoznačně cena a kvalita. Kompasy ve vyšších cenových kategoriích, od ověřených výrobců z kvalitních materiálů jsou mnohdy spolehlivější nehledě na velikost. Kompas si můžete koupit již od 5 €, ale i nad 500 € - Většinou jde právě o lodní kompasy, na které se musíte umět spolehnout na 100%.

Levný a drahý kompas

Pokud budete kompas používat víceméně rekreačně, v prostředí, ve kterém se vyznáte, bude vám stačit i cenově méně náročný kompas. Odchylka a deviace při levném kompasu totiž bude znamenat, že se k vašemu cíli dostanete o pár metrů dál.

Nezapomínejte také na to, co s kompasem dokážete. Vystačí vám jen úplný základ, tedy kompas, nebo si potrpíte na něco multifunkčního? Mnohé kompasy vám kromě zjištění světové strany nabídnou více: osvětlení, pravítko, vodováhu, voděodolnost, nastavení deklinace, možnost zavěšení, vizuálně přitažlivý obal a mnoho dalšího. Určete si, jakým způsobem budete kompas využívat a bez čeho byste si svého pomocníka při navigaci neuměli představit.


Jaké druhy kompasu existují?

Existuje několik druhů kompasů, které se používají pro různé účely, ale obecně lze rozdělit na tři hlavní kategorie:

Zeměpisné kompasy - Tyto kompasy se používají k orientaci a navigaci na zemi a ve vzduchu. Zeměpisné kompasy mohou být ruční, pevné nebo elektronické.

Námořní kompasy - Tyto kompasy se používají k navigaci na moři. Námořní kompasy jsou často umístěny na výše položených místech na lodi a musí být odolné proti nárazům a vibracím. Jsou obvykle dražší, jejich cena se může pohybovat až ve stovkách eur.

Kompasy pro sportovní orientaci - Tyto kompasy se používají pro soutěžní a rekreační sportovní orientaci. Jsou obvykle malé, lehké a přesné, s jasnými ukazateli směru a čísly. Často se označují jako buzoly.

Kromě těchto základních typů existují i další specializované kompasy, jako například zemní kompas (používaný pro geologické a archeologické výzkumy), kompas pro myslivce (používaný pro orientaci při honování) a jiné.

Šest různých druhů kompasů

Jaký je rozdíl mezi kompasem a buzolou

Buzola na mapě Termíny "kompas" a " buzola " se často používají jako synonyma, protože obě zařízení slouží k orientaci v prostoru pomocí magnetických vlastností. Existují však jemné rozdíly, které je rozlišují. Buzola je v jednoduchosti kompas, který je většinou doplněn o úhloměr, lupu a pravítko. Využívá se ve spojení s mapou k určení azimutu a tělo buzoly je proto vyrobeno z průsvitného materiálu, abyste mohli číst mapu pod buzolou.

Gyroskopický kompas / Gyrokompas

Gyroskopický kompas, gyrokompas, využívá vlastností gyroskopu, který je zařízení, které se snaží zachovat svou osu rotace v jedné rovině. V gyroskopickém kompasu je gyroskop natočen horizontálně tak, aby jeho osa rotace byla v rovině rovnoběžné s povrchem země.

Když je gyroskop v klidu, jeho osa rotace je zarovnána s osou zemského magnetického pole. Jakmile se kompas pohne, gyroskop si zachovává svoji osu rotace v rovině, která je rovnoběžná s původní rovinou. Tento efekt se nazývá gyroskopická stabilizace.

Gyrokompas

Kombinací gyroskopického efektu a magnetického senzoru, který zjišťuje sklon osy gyroskopu vzhledem k zemskému magnetickému pole, gyroskopický kompas dokáže určit směr. Když se změní směr, osa gyroskopu se také změní, ale díky gyroskopickému efektu se jeho osa rotace bude snažit zachovat ve stejné rovině, což umožní určit nový směr. Gyroskopické kompasy jsou přesné a spolehlivé, ale jsou náchylné k překrývání (tzv. „gimbal lock“), které se může stát, pokud se osa gyroskopu dostane do určitého úhlu, kdy ztratí svou gyroskopickou stabilizaci.

Jaký je rozdíl mezi kompasem a GPS?

Možná si říkáte, že k určení směru vám bude nejjednodušší použít GPS zařízení – je to přesnější, srozumitelnější a nemusíte vědět žádné speciální dovednosti, abyste se dostali z bodu A do bodu B. Třeba si však uvědomit, že GPS signál nemusíte chytit všude a nemá celosvětové pokrytí. Stále jsou místa, kde vám ani GPS nepomůže. Navíc u GPS jste odkázáni na moderní technologie. Pokud se vám vybije telefon, jste bez navigace. Kompas se vám nevybije nikdy.

Třeba si však uvědomit, že kompasem si určíte jen směr, ne vaši polohu.

Co když nemám u sebe kompas?

Pokud se ocitnete v situaci, ve které potřebujete určit směr a nemáte kompas a ani chytrý telefon, nemusíte házet flintu do žita, stačí vám i správně nastavené analogové hodinky . Tato metoda však funguje jen během slunečného dne, pokud je zataženo nebo je právě noc, tuto metodu bohužel využít nemůžete.

  1. Položte hodinky na rovný povrch, jako například na zem, stůl nebo dlažbu.
  2. Natočte hodinky tak, aby malá ručička ukazovala směrem na slunce.
  3. Přesně v polovině mezi číslem 12 na ciferníku a hodinovou ručičkou si představte čáru procházející celým ciferníkem. Čára mezi číslem 12 a hodinovou ručičkou bude ukazovat na sever a druhá část čáry bude zase ukazovat na jih.


Výhody a nevýhody kompasu

Výhody

  • Jednoduchost : Kompas je relativně jednoduchý a použít jej můžete téměř kdekoli a kdykoli.
  • Nezávislost : Na rozdíl od navigačních zařízení, která jsou závislá na bateriích a elektrické energii, kompas nepotřebuje elektrický proud ani jiný zdroj energie pro své fungování.
  • Přesnost : Na kompas se můžete ve většině času spolehnout. Pokud s ním správně zacházíte a nenacházíte se někde, kde je jiný zdroj magnetismu, neměli byste s ním mít problém.
  • Univerzálnost : Kompas může být použit na mnoha místech, jako například v lese, na vodě, v horách, v poušti, …
  • Nízká cena : Kompas je poměrně levný a také kvalitní. Spolehlivý kompas si umíte koupit za desítky eur.
  • Náhradní zdroj informací : V případě, že všechny jiné zdroje informace o směru (například GPS nebo telefon) nebudete moci využít, kompas vás nezradí.
  • Zlepšení orientačních schopností : Jednoduše napsané, budete vědět, kde je sever. S trochou praxe by měly být situace, kdy se ocitnete někde ztraceni, sníženo na minimum, což je skvělá dovednost.

Žena drží kompas u jezera


Nevýhody

  • Závislost na magnetismu : Kompas pracuje na principu magnetismu, což znamená, že jeho správné fungování závisí na magnetickém pole kolem něj. Některé oblasti mohou mít narušené magnetické pole, což může ovlivnit přesnost kompasu.
  • Vliv jiných magnetických zdrojů : Kromě zemského magnetického pole mohou jiné magnetické zdroje, jako například elektrická vedení nebo kovy v okolí, ovlivnit správné fungování kompasu.
  • Potřeba korekce : Na různých místech na Zemi může být deklinace (odchylka mezi směrem magnetického severu a geografického severu) různá a vyžaduje se korekce.
  • Těžké použití v tmavých podmínkách : V tmavých podmínkách nebo za zhoršených světelných podmínek může být obtížné číst stupnice a označení na kompasu - pokud tedy nemáte jiný zdroj osvětlení nebo není osvětlení zabudováno přímo v kompasu.
  • Není přesný výškový metr : Kompas neposkytuje informace o nadmořské výšce, které jsou potřebné pro některé druhy navigace, jako například pro létání.
  • Náročné použití při pohybu : Při používání kompasu v pohybu je třeba udržovat jeho stabilní a stejné postavení. To může být náročné, když se pohybujete přes terén s různými sklony nebo při pohybu na lodi, kde je neustálé kývání a naklánění se.


Historie kompasu

Přesný původ kompasu není znám, ale víme, že první kompas byl vynalezen v Číně přibližně v 1. století před naším letopočtem . Zařízení bylo vytvořeno z magnetizovaného železa na hřebíčku, které se pohybovalo ve vodě a ukazovalo na sever. Tento nástroj byl původně používán jako ukazatel jihu pro feng shui, ale později byl používán k navigaci a orientaci.

V 11. století byl kompas zaveden do Evropy prostřednictvím Arabů a stal se klíčovým nástrojem pro plavbu a objevování nových světů. Ve 13. století se kompas stal pevnou součástí navigační výbavy plavidel a umožnil rozvoj námořního obchodu a objevování nových zeměpisných oblastí.

V průběhu času se vývoj kompasu posouval směrem k větší přesnosti a praktičnosti. V 18. a 19. století byly vyvinuty různé typy kompasů pro různá využití, jako například měření směru na zemi nebo na moři.

Kompas na staré mapě

10 zajímavostí o kompasu

  1. Kompas byl původně vynalezen ve starověké Číně v 1. století před naším letopočtem a byl používán pro navigaci na mořích a řekách.
  2. Slovo "kompas" pochází z latinského slova "circum-passus", což znamená "kolo-měření".
  3. Kompasy využívají magnetických vlastností feromagnetických materiálů.
  4. Existují dva hlavní druhy kompasů: magnetický kompas, který využívá magnetických vlastností zemského magnetického pole, a gyroskopický kompas, který využívá rotační pohybové síly zemského povrchu.
  5. Kompasy se používají nejen pro navigaci, ale také pro určení směru a polohy v geologii, archeologii a jiných vědách.
  6. Kompasy se využívají také v letecké a námořní navigaci, kde jsou klíčovým nástrojem pro určení směru a polohy.
  7. Kompasy se také používají při tvorbě a orientaci máp a při navigaci v terénu.
  8. Kromě magnetických a gyroskopických kompasů existují také digitální kompasy, které využívají senzory a počítačové algoritmy k určení směru.
  9. Kompasy mohou být ovlivněny silnými elektromagnetickými poli, jako jsou například elektrická vedení nebo výkonná elektronická zařízení.
  10. V minulosti se kompasy využívaly také v magických a duchovních praktikách a byly považovány za symboly duchovní orientace.

 

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze