Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 16 listopadu 2021
Jak se naučit morseovku

Morseovka slouží ke komunikaci již staletí. Systém teček a čárek se využíval v nouzových situacích a své uplatnění má i dnes. Tento článek je určen pro všechny, kteří se ji chtějí naučit a zajímá je její historie.
.--.|.-.|..|.---|.|--|-.|.||-.-.|..|-|.-|-.|..|.|| |

Morseova abeceda v současnosti

Pokud byste si mysleli, že Morseova abeceda je dnes už tabu, jste na omylu. Amatérští rádioví nadšenci ji používají dodnes. Dokonce v Americe, až do roku 2007, ji museli ovládat všichni, kdo chtěli získat radioamatérskou licenci. Je stále stejně užitečná v nouzových situacích mezi vojáky i námořníky.

Pokud byste chtěli využívat Morseovu abecedu i vy, stačí k tomu špetka odhodlání a chuť naučit se významu základních signálů.

Staňte se komunikačním expertem

Tyto kódy vám mohou zachránit život, pokud se ocitnete v nebezpečí, bez jakékoli možnosti komunikace. Asi všichni známe zkratku, která se v takových situacích využívá. Tři tečky, tři pomlčky a znovu tři tečky SOS . Pokud byste potřebovali využít tento signál, udělejte mezi znaky malou pauzu, aby potenciální příjemci věděli, ze jde o volání o pomoc.

Morseovku můžete vysílat pomocí píšťalky, baterky, signalizačního zrcátka nebo vysílačky.

5 základních kroků k poznání základů kódování

1. Naučte se význam základních signálů

Jak jsme již zmínili, Morseova abeceda se skládá ze dvou signálových jednotek, tečky a čárky/pomlčky. Jako první si musíte ujednotit zda víte, jak vypadají jednotlivé znaky, a zda je umíte rozlišit i v textu. Jednoduše tečka je klasická tečka „.“ a pomlčka je vodorovná čárka „-“.

2. Naposlouchejte si abecedu

Nejlepší metodou učení morseovky je její poslech a čtení kontkerních kódů. Je to sice delší proces, ale je nejefektivnější. Zkuste si podle předchozího kroku vyzkoušet, zda umíte rozlišit jednotlivé znaky. Můžete tak učinit například zde .

3. Dichotomický vyhledávací strom

Tento strom by vám měl pomoci rozluštit kódy. Třeba začít tam, kde je napsáno „start“. Pokaždé, když uslyšíte pípnutí (dit), pohněte se dolů a doprava. Když uslyšíte dlouhý zvuk (dah), pohněte se dolů a doleva.

morseovka

4. Cvičit, cvičit, cvičit
Trénovat můžete pomocí překladačů dvěma způsoby: vložením kódu nebo slova v českém jazyce. K procvičování morseovky je výborný i nástroj od Google. Můžete si jej stáhnout i do telefonu, a tak trénovat kdykoli a kdekoli.

5. Využívejte pomůcky

Pokud máte problém se zapamatováním jednotlivých kódů, zde je další pomůcka.

  • Některá písmena jsou naopak (například A je opakem N).
  • Písmena T a E mají kódy dlouhé jeden symbol.
  • Písmena A, I, M a N sestávají ze 2 symbolových kódů.
  • Písmena D, G, K, O, R, S, U, W se skládají ze 3 symbolových kódů.
  • Písmena B, C, F, H, J, L, P, Q, V, X, Y, Z sestávají z kódů, které mají čtyři znaky

Vznik morseovky

Morseova abeceda jako komunikační systém byla vyvinuta Samuelem FB Morsem , který na svém elektrickém telegrafu začal pracovat již v roce 1832 a první praktický systém vyvinul v roce 1844. Jeho technologie však byla patentována až o pět let později.

Samuel Morse byl vystudován americký malíř, který cestoval po Evropě kvůli dalšímu vzdělání v této oblasti. V roce 1832, během jeho cesty zpět do Ameriky, se seznámil na palubě lodi s fyzikem zvaným Jackson . Ten během plavby bavil cestující a posádku svými zábavnými hračkami s elektřinou a elektromagnetem. Morsa magnetická síla elektřiny zaujala.

Přestože pracoval jako profesor malířství na newyorské univerzitě, stále měl v hlavě myšlenku sestrojení telegrafu. Cílem bylo umožnit rychlejší komunikaci mezi vzdálenými místy. Na tuto myšlenku ho pravděpodobně navedlo i oznámení smrti jeho manželky v roce 1825, kterou dostal pozdě, a tak jí pohřeb nestihl.



Nakonec se mu v roce 1832 sestrojení telegrafu podařilo. Co se týkalo jazyka přenosu, morseovy abecedy, Morse měl trochu jinou představu. Jeho prvotní myšlenkou bylo to, aby fungovala na principu signálů, ke kterým přísluší číslo , a zároveň k tomuto číslu přiděleno slovo ve slovníku. slovo Anglie, mělo přiděleno v Moreově slovníku číslo 252.

Následně přijímač přenosu musel použít slovník k překladu čísel do slov. To se ukázalo jako příliš složitý a dlouhotrvající proces. Kód bylo proto třeba rozšířit na písmena a interpunkci.

Krátké vroubky značily „tečky“ a delší „čárky“

Původní systém tohoto telegrafu spočíval v tom, že na konci přijímače byl přístroj, který vydal řetězec papíru, na kterém byly prohlubně. Krátké vroubky značily „tečky“ a delší byly „čárky“. Později, když už vychytali chyby a přišli na nové triky, zbavili se papírové pásky a luštili kódy podle roku. Důležitým uživatelem byl chlapec Andrew Carnegie , který pracoval jako telegrafní operátor. Od ostatních se odlišil tím, že se dokázal naučit dešifrovat morseovku podle sluchu.

„Co Bůh vykonal“

Psal se rok 1844, kdy se Morse objevil před kongresem. Tady chtěl předvést představenstvu svůj objev, svůj přístroj. První veřejné poselství, které předal lidem a zároveň první zpráva, která cestovala na velkou vzdálenost, byla z Washingtonu DC, do Baltimoru. Stalo se tak dne 24. května 1844. Význam kódované Morseovy zprávy byl: „Co Bůh vykonal“.

Byl to úžasný pokrok, protože poprvé v historii lidstva se ukázalo, že se dá komunikovat i na velké vzdálenosti. Jak víme, do té doby se rozhovory mezi lidmi vedly tváří v tvář nebo k tomu využívaly bubny, kouřové signály nebo psaná slova.

Pokroky, kterých morseovka dosáhla

V roce 1844, což je 10 let po otevření první telegrafní linky, přecházelo přes zemi více než 23 000 mil telegrafických linek. Vývoj amerického západu spočíval právě ve spojení telegrafu a Morseovy abecedy. Jako první jej používaly železniční společnosti. Zajišťovaly si tak komunikaci mezi svými stanicemi a zásadně si zkracovaly čas přijímání informací.

Později, v roce 1890, byla vynalezena rádiová komunikace. Tam dostala Morseova abeceda roli přenosu zpráv na moři. Čím byly rádiové frekvence delší, tím se kódy stávaly více a více mezinárodní komunikací. Až vznikla potřeba mezinárodního standardního kódu. V roce 1912 byla proto přijata mezinárodní Morseova abeceda. Navzdory těmto pokrokům mnohé telegrafní společnosti a železnice nadále používaly starou železniční abecedu.

Zmíněné „tečky“ a „čárky“ se staly mimořádně důležitými v námořní dopravě a letectví. Až do 90. let museli všichni piloti umět komunikovat pomocí Morseovy abecedy.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze