Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 01 února 2022
Znáte všechna souhvězdí na obloze?

Určitě každý z vás už zažil parádní výlet v přírodě. Ale co taková stanovačka? Zábava, zpěv, voňavé špekáčky, přátelé. Když jsem to naposledy zažila já, bylo to na Gýmeši a jednalo se o spaní přímo pod hvězdami, jen v obyčejných spacích pytlích. Podle mých tehdejších schopností, jsem dokázala rozeznat Velký a Malý vůz. Kdybych věděla tehdy to, co vím dnes, určitě bych zahvězdila. Pojďme se společně podívat na to, jak jednoduše dokážete najít ty nejznámější souhvězdí na obloze.

 

Zamysleli jste se i vy někdy nad tím, co zobrazuje noční obloha? Měl jste klid, při kterém jste si dokázali vychutnat chvíli toho krásného okamžiku pod hvězdami? Řeknu vám tajemství, hvězdné konstelace dokážou ohromit ne jednu ženu, takže pánové, máte se co učit. Samozřejmě i dámy.

Nejsnazší obrazec pro úplné začátečníky

Jak už jsem zmínila, nejlehčí a zároveň nejznámější obrazec je Velký vůz a nejlépe ho vidět v dubnu. Je to velmi jednoduché, najdete si čtyři hvězdy, které tvoří jakoby takovou „misku“ ak nim příslušející další tři, které kreslí „ručku“. Pokud ho máte, našli jste ideálního průvodce, váš odrazový můstek pro lokalizaci dalších okolních souhvězdí.

Na konci této „misky“ Velkého vozu najdete hvězdy Dubhe a Merak , pokud mezi nimi přejedete čáru a prodloužíte ji asi tak o pětinásobek vzdálenosti mezi nimi, objevíte Polárku , nejjasnější hvězdu. Ta je zároveň i nejvýraznější hvězda v souhvězdí Malého medvěda, tvoří konec rukojeti vzoru Malého vozu . Vypadá velmi podobně jako velký, jen je o něco menší a jeho hvězdy nezáří tak jasně. Proto se může stát, že když není zcela jasná obloha, je pravděpodobnost, že jej nenajdete.

Souhvězdí Velký vůz
Velký vůz

Souhvězdí Malý vůz
Malý vůz

Marnivá královna, Cassiopeia

Pokud byste chtěli najít královnu z Etiopie, Cassiopeii, tak musíte od Velkého vozu, vedle Polárky pokračovat dál, ve stejné vzdálenosti za ní a dojedete ke skupince hvězd. Z nich vyčtete jasné písmeno W . A to je ona, Cassiopeia, nebo jinak marnomyslná královna. Nejčastěji je jedním z prvních souhvězdí, které malé děti poznávají na obloze.


Souhvězdí Cassiopeia

Nejznámější Orionův pás

Největší a nejznámější souhvězdí viditelné po celém světě je Orion. Pojmenováno je podle mytologického řeckého lovce, který byl obrovský, nadpřirozeně nadaný lovec, a zároveň synem Poseidona. Zmiňoval ho už Homér, Virgil a dokonce Bible. Orionův pás se skládá ze tří hvězd. Takže nejsnáze pro vás bude najít nejjasnější samostatně svítící hvězdy Rigel (vpravo dole) a Betelgeuse (vlevo nahoře). Dva další rohy tvoří hrubý čtyřúhelník, ze kterého je někdy viditelná i jeho hlava a luk. Orion je výjimečný také tím, že jej můžete použít k nalezení různých jiných souhvězdí na zimní obloze.


Souhvězdí Orion

Nepřítel Oriona

Naopak zde máme Štíra, o kterém se tvrdí, že nikdy není viditelný, když je na obloze Orion. Má spoustu jasných hvězd a to znamená, že je relativně snadné ho zpozorovat. Zejména, když už se seznámíte s jeho tvarem. Nejjasnější hvězdou, kterou spatříte jako první v tomto souhvězdí je Antares. Občas ji můžeme nazývat také srdcem štíra. Další znaky, kterými se vám podaří snáze najít toto souhvězdí, je 3-5 hvězd, které tvoří vinutý ocas a hlavu štíra. Tvoří dohromady obrácený znak „?“.

Souhvězdí štír

Severní kříž, Cygnus

Toto krásné souhvězdí dostalo své pojmenování podle pohádky o Faetonovi a Cycnovi. Faeton byl synem Boha slunce, jednoho dne mu vzal sluneční vůz, nedokázal ho však udržet a Zeus ho proto zabil. Cycnus, jako jeho bratr, strávil mnoho dní truchlením a sbíráním kostí. Tento čin se Bohů tak dotkl, že ho přeměnili na krásnou labuť a dali mu čestné místo na obloze. Nejčastěji je viditelný v září. Deneb, což je vlastně ocas labutí a také svrchní bod kříže, je v tomto případě jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Cygnus naleznete v Mléčné dráze. Na noční obloze to vypadá tak, že se dívá dolů s křídly rozprostřenými rovnoběžně s horizontem.

 

Souhvězdí Cygnus

Orfeova lyra

Vytváří na obloze šikmý čtverec a malým ocasem, na jehož konci je její nejjasnější hvězda Vega . Toto souhvězdí je velmi maličké, ale přesto je v letních měsících téměř pořád nad našimi hlavami. Vysvícená Vega nám pomůže celou lyru pokaždé identifikovat.

Souhvězdí Lyra
 

Zajímavosti o souhvězdích

  • člověk, který má dobrý zrak, dokáže za jasného počasí v noci vidět až kolem 3000 hvězd, ale my laici je pokládáme všechny za stejné - na jejich rozlišení vznikaly názvy skupin, souhvězdí
  • mezinárodní astronomická unie uznává oficiálně k dnešnímu dni 88 souhvězdí. Chcete-li otestovat kolik z nich znáte, můžete vyzkoušet tento kvíz a poznat tak i další souhvězdí.
  • teprve v roce 1935, světoví astronomové stanovili hranice souhvězdí
  • z území Ruska nevidno všechna souhvězdí , jen 54 z 88
  • Severní hvězdu/Severku využívají již dlouhá léta cestující k navigaci v terénu, neustále se nachází nad severním bodem horizontu severní polokoule a díky tomu tvoří skvělou orientaci. Dokonce ji v Rusku nazvala Spasská hvězda , protože pomohla „zachránit se“ a najít správný směr
  • několik souhvězdí můžeme pozorovat na vlajkách některých států, například na vlajce Austrálie nebo Nového Zélandu. Na brazilské vlajce je najednou až 9 souhvězdí: Canis Minor, Canis Major, Carinae, Panna, Hydra, Jižní kříž, Octantus, Jižní trojúhelník a Jižní kříž. Aljašská vlajka zobrazuje souhvězdí Major Ursa a Polárka.
 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze